من یکی از دوست‌های عسل، یعنی همان بچه خرسه هستم. من هم دیگر بچه آدم نیستم، من تازگی یک بچه گربه شده...
آموختن روش‌های محافظت از خود، شاید مهمترین کاری باشد که والدین برای فرزندانشان انجام می‌دهند؛ حتی...
داستان کوتاه کودکانه درباره طبیعت - قسمت اول
ترنج دختری ۷ ساله است که با پدر و مادرش در شمال ایران و در شهر انزلی زندگی میکند. ترنج خیلی شهرش را...
لیست کتاب هایی که در این مطلب معرفی می شوند: قصه‌هایی برای ۱ تا ۶ ساله‌ها لنگه جوراب گمشده و ۱۰...

کاردستی کودک: چوب جادویی

ساختن کاردستی راهی است برای تقویت خلاقیت و قوه ی تخیلات کودکان. سعی کنید همه چیز را به کودک دیکته نکنید بلکه از او بخواهید با خلاقیت خودش فکر کند و چیزی را بسازد. راه های مختلفی برای تقویت خلاقیت کودک از طریق کاردستی وجود دارد. شما میتوانید یک ایده ی کلی به کودک بدهید و از او بخواهید وسایل مورد نیازش را انتخاب کند. مثلا بگویید میخواهیم یک چوب جادویی درست کنیم. بنظرت باید چه شکلی باشه؟ از چه چیزی میتوانیم استفاده کنیم؟

راه دیگر این است که وسایل موجود در خانه را در اختیار او قرار دهیم و از او بخواهیم هرآنچه که به ذهنش میرسد با آنها بسازد. مثلا اگر چوب بستنی در خانه داریم در اختیار کودک قرار دهیم و از او بپرسیم بنظرش این چوب بستنی چه میتواند باشد؟ تنها درصورتی به او کمک کنید که خودش از شما بخواهد. در این صورت میتوانیم با ایده هایی به کمک او بیایید و سپس از او بخواهید متقابلا با شما همفکری کند.

یک ایده برای کار با چوب بستنی که میتواند به خلاقیت کودک کمک کند چوب جادویی است. پس از پایان ساخت کاردستی از او بپرسید دلش میخواهد با چوب جادویش چکار کند؟ و به گونه ای به او در تحقق تخیلاتش کمک کنید.

برای ساخت این چوب جادو، به چوب بستنی، کمی رنگ و گیره ها و هر نوع تزئیناتی که در خانه دارید یا به ذهنتان میرسد میتوانید استفاده کنید. یک ستاره با مقوا درست کنید و آن را با رنگ یا اکلیل رنگ آمیزی کنید و به سر چوب بستنی رنگ شده بچسبانید. سپس از سایر تزئینات برای زیباتر شدن چوبتان استفاده کنید.

 از این چوب جادو به عنوانه نشانک کتابخوانی نیز میتوانید استفاده کنید.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

به خاطر داشته باشید که در هر نوع فعالیت هنری با کودک، هدف اصلی رشد خلاقیت و قوه ی تخیل در کودک است. هر نوع جهت دهی به کار کودک از خلاقیت او میکاهد. درواقع هرگاه چیزی را به کودک می آموزیم مانع از اختراع یا کشف آن میشویم. بنابراین درهای تخیل را به روی کودک باز بگذارید و اجازه دهید با ذهنی آزاد و رها کار کند. از ایده هایی استفاده کنید که ذهن کودک را به تخیل وادارد و ایده های مختلف بپردازد. حفظ و پرورش قوه ی تخیل و روح کودکانه از بهترین هدیه هایی است که میتوانید به کودکتان ببخشید. برای آشنایی بیشتر، دقیق تر و کامل تر با هنر کودک، سیر تکامل هنر کودک، هنر کودک از منظر روان شناسی و... و کارگاه های مهارت و خلاقیت میتوانید در دوره های جامع تربیت مربی هنر کودک در مرکز آموزش های آزاد دانشگاه هنر شرکت نمایید.